top of page

3. ÚTI CÉL - DUNAHARASZTI

Erasmusdays2018

3. projekttalálkozó és mobilitás Dunaharasztin

Program neve: EDUCATION – THE KEY FOR YOUR FUTURE

Dátum, helyszín: 2017.10.08-2017.10.14. (7 nap/6 éjszaka) – Dunaharaszti

Résztvevő országok: Németország, Hollandia, Görögország,

Törökország, Spanyolország, Magyarország

 

A program rövid bemutatása:

A projekt témája kapcsolódik az EU által az oktatás egyik központi problémájaként kezelt témához, a korai iskolaelhagyás megakadályozásához. A nemzetközi stratégiai partnerségünk célja, hogy összehasonlítsuk a projektben résztvevő 6 európai uniós ország tapasztalatait, problémáit, megoldási javaslatait, jó gyakorlatait.

 

A program nyelve alapvetően a német, de mellette az angol nyelv használata is rendszeres.

 

Félévente kerül sor a partneriskolák találkozóira, ahol a személyes szakmai egyeztetés mellett nagy szerepet kap a programhoz kapcsolódó projektek megvalósítása és a részt vevő országok kultúrájának megismerésével a nyitottság és a kooperáció fejlesztése is. Egy-egy találkozón országonként 2-3 pedagógus és 3-6 diák vesz részt.

A sorrendben harmadik utazáson a dunaharaszti Baktay Ervin Gimnázium adott otthont a nemzetközi partnertalálkozónak, így iskolánkba 22 tanuló és 11 pedagógus érkezett.

A Baktay Ervin Gimnáziumban a találkozó lebonyolításában kiemelkedő szerepet vállaltak kollégáink: Szilágyi Andrea projektkoordinátor, német szakos tanár, szakemberként Oláh Jánosné némettanár, Krecskó Mariann magyar szakos tanár és fejlesztőpedagógus, illetve Skonc Erzsébet földrajz-történelem-szakos tanár, az „Alma a fán” projekttel és a lemorzsolódási statisztikákkal foglalkozó kolléga.

A partnerek repülővel utaztak Budapestre. A repülőtéren a delegációkat a programban részt vevő magyar tanárkollégák fogadták, segítettek nekik a tájékozódásban és koordinálták a Dunaharasztiba történő utazásukat. A külföldi tanárkollégákat a dunaharaszti Kisduna panzióban helyeztük el egyágyas szobákban félpanziós ellátással. A diákokat a gimnáziumunk diákjai és azok családjai fogadták be erre az egy hétre, ők gondoskodtak az ellátásukról, elhelyezésükről, a szabad órákban programokat szerveztek nekik.

 

A diákok aktivitása az előkészületek és a projekt során:

 

  1. Előkészületek során:

    • A dunaharaszti rövidtávú partnerkapcsolat előtt a diákoknak házi feladatok, projektfeladatok formájában fel kellett készülniük a magyar projekt témájára. A résztvevő iskolák 20-20 diákja, tehát összesen 120 diák kitöltötte az általunk előkészített angol és német nyelvű et az iskolai értékelési és vizsgarendszerekről.

    • A másik feladatban egy segítő szempontrendszer alapján készíteniük kellett egy rövid, max. 5 perces t arról az iskoláról, amelyről álmodnak, ahová szívesen járnának. Ezeket az angol, illetve német nyelven készült videókat a nyitóest során mutattuk be a közönségnek, és őket a projekt és a részt vevő iskolák honlapján is. A videókat szakmai szempontból is értékeljük, mely eredménye bekerül a projekt eredményeit összefoglaló be is.

    • A Baktay Ervin Gimnázium tanulói az iskola termeit és környezetét varázsolták szebbé a 2017. október 6-án tartott „i” nap keretében.

    • A korábbi berlini és athéni utazáson már részt vett tanulók és lelkes segítő diákok csapata elkészítette az ot, a at, részt vettek a ban és a segítették a rendezvények át.

  1. A magyarországi projekt során:

 

2017. október 9., hétfő:

  • A külföldi diákok , órákra ülhettek be, találkozhattak a magyar diákok osztálytársaival, tanáraival, lehetőségük nyílt az eszme- és tapasztalatcserére. A magyar tanárkollégák bevonták a külföldi diákokat is az órákba.

  • Déltől egy érdekes feladatlap segítségével a magyar diákok kíséretében vendégeink és a város látnivalóival. Iskolánk egyik 11. évfolyamos diákja angol nyelvű idegenvezetést tartott a Laffert Kúria helytörténeti és időszakos művészeti kiállításáról.

  • Dr. Pálos Annamária, a tankerületi Igazgató Asszony és Lévai Mónika, iskolánk vezetője a programsorozatot. A Baktay Ervin Gimnázium tehetséges diákjai a helyi zeneiskola volt tanulójának közreműködésével színvonalas a vendégek tiszteletére.

 

2017. október 11., szerda:

  • Erre a napra ot szerveztünk. Azt szerettük volna megmutatni a külföldi partnereknek, hogy milyen hétköznapitól eltérő formában próbáljuk élvezetesebbé tenni a tanulást az iskolánkban. A programon a vendégtanulók végig a fogadó tanulók osztályával együtt haladva aktívan vettek részt. 8 állomáson keresztül mutattunk példákat arra, játékos, szokatlan, minden érzékszervet megmozgató feladatokkal:

    • némafilm szinkronizálása angol és német nyelven,

    • online feladatok megoldása az EU által kifejlesztett online felületet használva,

    • Activity idegen nyelven,

    • nyelvi kvíz megoldása,

    • egy pantomimművész előadása a nonverbális kommunikáció sokszínűségéről,

    • idegen nyelvű népdalrészlet bemutatása koreográfiával.

  • A házi bajnokságon az osztályok csapatait erősítették a külföldről érkezett diákok is.

 

2017. október 13., péntek:

A záróestnek helyt adó Művelődési Ház dekorálásában, a technikai feladatokban, a zenei programban iskolánk 11. évfolyamos tanulói segítettek.

 

2017. október 10., kedd, október 12., csütörtök, október 13., péntek:

A magyarországi nemzetközi partnertalálkozó során a résztvevő iskolák tanárait és diákjait megismertettünk néhány látnivalóval is (Budapest, Dunakanyar, Lajosmizse, Ráckeve), így ízelítőt kaptak a magyar kultúrából, történelemből és országismeretük is bővült. Az utazáson részt vevő diákok és tanárok nagyon pozitívan nyilatkoztak az itt szerzett tapasztalatokról. Közülük többen még soha nem jártak külföldön, nagyon sokuknak pedig ez volt az első magyarországi útjuk.

  1. A projekt után:

2017. október 18., szerda:

Egy záró, kötetlen találkozó keretében a vendéget fogadó gyerekek és a projektben segítséget nyújtó tanulók kérdőívet töltöttek ki, értékelve ezzel az eltelt hét eseményeit. Pizzázással, beszélgetéssel és egy kis zenehallgatással zárták a hazai programsorozatot.

További feladatok:

  • A projekthét során készített és az .

  • Fotók és videók rendezése, archiválása.

 

A tanárok aktivitása az előkészületek és a projekt során:

 

  1. Előkészületek során:

  • Kollégánk, Fehér István, közreműködésével elkészült a ja, amelyet fel tudunk használni a projekt weblapján és kiadványain. Elkészült a projekt hivatalos ja.

  • A pedagóguskollégák külön felkészültek a hétfői tanítási napra, volt, aki játékos feladatokkal, látványos kísérletekkel, Skonc Erzsébet pedig készült a külföldi diákok óralátogatására

  • Szilágyi Andrea a német nyelvű, Skonc Erzsébet az angol nyelvű idegenvezetésre készült fel Budapest látnivalóiból. A Budai Várba profi angol nyelvű idegenvezetést szerveztünk baráti alapon.

 

Szakmai előkészületek:

  • Szakmailag standardizált magyar kérdőíveket alapul véve elkészültek Krecskó Mariann kolléganő irányításával a német és angol nyelvű ek a diákok és tanárok véleményének megkérdezésére. Ezeket 120 diák mellett 60 tanárkolléga töltötte ki. Az eredményeket mutatjuk be.

  • Összehasonlító táblázat készült angol és német nyelven a résztvevő iskoláknak az egyes ről. Ezeket a koordinátor kollégák töltötték ki és küldték vissza.

  • Oláh Jánosné német Powerpoint prezentációval készült a magyar iskolarendszer bemutatására.

  • Szakmai találkozó szervezése a Tempus Közalapítvány „Alma a fán” c. projektjében közreműködő Farkas Bertalan Péter csoportvezetővel.

 

  1. Szervezési és koordinátori feladatok a projekt előtt és alatt:

  • készítése (koordinálás és fő szervezői feladatok ellátása: Szilágyi Andrea)

  • szállás, étkezés és napi utazások e a tanároknak,

  • az iskolai helyszínek berendezése, a találkozó lebonyolításához szükséges eszközök e,

  • nyitó - és a záróest szervezése: a dunaharaszti Laffert Kúria és a Művelődési ház vezetőjével, valamint a helyi televízió munkatársaival,

  • speciális tanítási napok e,

  • hazai látványosságok megtekintéséhez busz, ellátás, idegenvezetés, belépők e,

  • folyamatos a helyszínekkel (múzeumok, éttermek), a fogadó gyerekekkel és szüleikkel, a segítő kollégákkal,

  • ellátáshoz, dekorációhoz, ajándékokhoz szükséges eszközök e.

  • A programok kialakítása és lebonyolítása során segítettek a tantestület tagjai, így a projekthét során 20 kolléga munkájának a is külön feladatot jelentett.

  1. A projekt után:

    • A tanulók értékelő és záró munkájának összefogása, irányítása.

    • A szakmai munka eredményének e, a fejlesztendő területek meghatározása.

    • Az értékelések, pénzügyi beszámolók, idegen nyelvű .

 

Köszönetnyilvánítás:

Ezúton is szeretnénk megköszönni a szervezésben és lebonyolításban nyújtott rendkívül sok segítséget a szülőknek, kollégáinknak, diákjainknak és iskolánk technikai dolgozóinak is.

 

Dunaharaszti, 2017.11.04.

 

Szilágyi Andrea (projektkoordinátor)

DUNAHARASZTI

ERASMUS+

BAKTAY ERVIN GIMNÁZIUM

3. projekttalálkozó

2017/10

Dunaharaszti

Kirándulás_edited.jpg
vlcsnap-error836 (800x450).jpg
Nyitó est

 

A program megnyitó estjére ünnepélyes, zenés keretek között a dunaharaszti Laffert Kúriában került sor. Ezen köszöntőt mondott a gimnázium igazgatója, Lévai Mónika,bemutatkoztak a projektpartnerek, akik bemutatták a projekthez készített kisfilmjeiket az álomiskoláról.

A záró estnek a Művelődési Ház adott otthont. A program jó hangulatú, táncos estével zárult.

Tanári munka

 

A gimnázium könyvtára adott otthont a delegációkkal érkező tanári munkának. Terveztünk, vitatkoztunk, tájékozódtunk, tapasztalatot cseréltünk. Oláh Jánosné németes kolléga németül tartott előadást a magyar iskola- és értékelési rendszerről. Ezt követően megvitattuk a többi résztvevő ország tapasztalatait.

TanáriMunka01_kicsi.JPG
ÁLOMISKOLA

(rém)álom

2017. október

Dh. Diákworkshop 2
Diákok műhelymunkája

 

A külföldi vendégdiákok a mobilitás során nem csak Magyarországgal ismerkedhettek meg, hiszen jártak Budapesten, a Dunakanyarban Visegrádon és Szentendrén és Lajosmizsén, hanem részt vehettek a gimnázium idegennyelvi projektnapján is, ahol az őket vendégül látó magyar diákok osztályával együtt játékos feladatokban tehették próbára az angol és német nyelvtudásukat.

Délután játékos kincskeresés formájában ismerkedhettek meg Dunaharasztival és a magyar gimnáziumi élettel. Néhány kollégánk látványos, kísérletekkel színesített, angol nyelvű tanórával készült a hétre. A külföldi diákok az őket vendégül látó gyerekekkel beülhettek a tanórákra és megtapasztalhatták, milyen nálunk a tanítás.

bottom of page